Света капела (Париз)

(Пренасочено од Црква Сент Шапел)

Црквата Сент Шапел (француски : Sainte-Chapelle ) е црква која се наоѓа во Париз, Франција. Оваа католичка црква била изградена во 1238 година а комплетно нејзината изградба завршила во 1245 година. Била изградена по наредба на кралот Луј IX сè со цел во неа да биде сочуван Светиот Крст, кој бил купен во 1239 година од Болдвин Втори.

Црква Сент Шапел
Sainte-Chapelle
SteChapelle von N.JPG
Основни податоци
МестоПариз, Франција
КоординатиКоординати: 48°51′20″N 2°20′41″E / 48.85556° СГШ; 2.34472° ИГД / 48.85556; 2.34472