Лоар и Шер (фр. Loir-et-Cher) е департман во северниот дел на средна Франција, наречен по реките Лоар и Шер.

Лоар и Шер
Loir-et-Cher
департман
Грб на Лоар и Шер
Лоар и Шер во рамките на Франција
Лоар и Шер во рамките на Франција
Координати: 47°16′N 00°40′E / 47.267° СГШ; 0.667° ИГД / 47.267; 0.667
ЗемјаФранција
РегионЦентар-Долина на Лоара
ПрефектураБлоа
ПотпрефектуриРоморантен-Лантене
Вандом
Управа
 • Претседател на Генералниот советМорис Лерој (УДФ)
Површина1
 • Вкупна6.343 км2 (2,449 ми2)
Население (1999)
 • Вкупно314.968
 • Ранг69ти
 • Густина50/км2 (130/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Департман бр.41
Окрузи3
Кантони30
Општини291
^1 Податоци од Катастарот на Франција. Не се вбројуваат речи устија, езера, бари и ледници поголеми од 1 км²

Историја

уреди

Лоар и Шер е еден од првобитните 83 департмани создадени за време на Француската револуција на 4 март 1790 г. Составен е од делови од некогашните покраини Орлеане и Турен.

Географија

уреди

Департманот е дел од денешниот регион Центар-Долина на Лоара. Се граничи со департманите Ер и Лоар на север, Лоаре на североисток, Шер на југоисток, Ендр на југ, Ендр и Лоара на југозапад и Сарта на запад.

Зафаќа површина од 6.314 км2, со што е 31-во место во земјата. Низ него тече реката Лоара, овозможувајќи добра поврзаност помеѓу административниот центар Блоа и културно-стопанскиот центар Тур на запад и пограничниот дел на сенско-парискиот басен кај Орлеан на исток.

Поважни реки во департманот се Лоара, Лоар и Шер.

Знаменитости

уреди
 
Кралскиот замок Шамбор

Лоар и Шер има разни замоци од историско значење, од кои попознати се:

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди