Шер (река)

река во средна Франција

Шер (француски: Cher; окситански: Char) — река во средна Франција, лева притока на Лоара.[1] Извира североисточно од Крок во департманот Крез. Се влева во Лоара кај Виландри, западно од Тур.

Шер
Cher
Char
Cher riviere.jpg
Шер во Сен Жорж на Шер
ЗемјаФранција
Слив
Главен изворЦентрален Масив
762 м
УстиеЛоара
47°20′33″N 0°28′49″E / 47.34250° N; 0.48028° E / 47.34250; 0.48028 (Лоара-Шер)Координати: 47°20′33″N 0°28′49″E / 47.34250° N; 0.48028° E / 47.34250; 0.48028 (Лоара-Шер)
Сливна повр.13.688 км²
Физички особености
Должина396 км
Проток
 • Просечен:
  104 м³/с
Дцорецот Шенонсо преку реката Шер

Во 1940 г. реката предизвикала разорна поплава со големи штети, оштетувајќи го и дворецот Шенонсо што е изграден преку реката.

Името води потекло од прединдоевропскиот корен „кар“ (kʰar), со значење „камен“.

Населени места по течениетоУреди

ПритокиУреди

 • (Л) Тард
 • (Д) Амарон
 • (Д) Оманс
 • (Д) Јевр
 • (Л) Арнон
 • (Д) Солдр
 • (Л) Фузон

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

 1. Река Шер — база „Сандр“ (француски)