Сена (француски: Seine) — најголемата река и трговски пат меѓу регионите Ил де Франс и Горна Нормандија во Франција. Таа исто така е и туристичка атракција, со бродски екскурзии кои нудат разгледувачки тури на туристите на Десниот брег и на Левиот брег во градот Париз.

Сена
Seine
Sena 2010.JPG
Поглед на Сена од Понт Неф
ЗемјаФранција
Слив
Главен изворБургундија
471 м
УстиеЛаманш
49°26′5″N 0°7′3″E / 49.43472° N; 0.11750° E / 49.43472; 0.11750 (English Channel-Seine)Координати: 49°26′5″N 0°7′3″E / 49.43472° N; 0.11750° E / 49.43472; 0.11750 (English Channel-Seine)
Сливна повр.78,650 км²
Физички особености
Должина776 км
Проток
  • Просечен:
    500 м³/с
Сена на Ризницата
Сена, која извира близу Дижон, во северна Франција, тече низ Париз и во Ламанш.

Има над триесеттина мостови на Сена во Париз и десеттина други надвор од градот. Највпечатливи во Париз се Мостот Луј-Филип и Пон неф, кој датира од 1607. Надвор од градот, такви примери се Мостот на Нормандија, еден од најдолгите висечки мостови на светот, кој го поврзува Ле Авр со Онфлер.

Потекло на иметоУреди

Името „Сена“ на латински е Секвана. Тоа доаѓа од галскиот назив (келтски) Sicauna, за кој се верува дека значи „света река“.