Шер (департман)

департман во Франција

Шер (француски: Cher; беришонски: Char) — департман во Средна Франција, дел од регионот Центар-Долина на Лоара. Името го добил по реката Шер, а негова префектура е Бурж. Во 2019 година имал 302.306 жители.[2]

Шер
Cher
Француски департман
Зградата на префектурата во Бурж
Зградата на префектурата во Бурж
Знаме на Шер CherГрб на Шер Cher
Местоположба на Шер во Франција
Местоположба на Шер во Франција
ДржаваФранција
РегионЦентар-Долина на Лоара
ПрефектураБурж
ПотпрефектуриСен-Аман-Монрон
Виерзон
Управа
 • Претседател на департманскиот советЖак Флери[1] (Републиканци)
Површина1
 • Вкупна7.235 км2 (2,793 ми2)
Население (2019)
 • Вкупно302.306
 • Ранг76-ти
 • Густина42/км2 (110/ми2)
Час. појасСЕВ (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)СЕЛВ (UTC+2)
Број на департманот18
Арондисмани3
Кантони19
Општини287
^1 Француски катастар на земјиште што не ги вклучува естуарите, езерата, вештачките езера и ледниците поголеми од 1 км2

Историја

уреди

Шер е еден од првичните 83 департмани основани за време на Француската револуција на 4 март 1790 година. Поголемиот дел од него е создаден, заедно со соседниот оддел Ендр од поранешната провинција Бери. Меѓутоа, југоисточниот агол на департманот бил дел од Бурбонското Војводство.

Географија

уреди

Департманот е дел од сегашниот административен регион Центар-Долина на Лоара. Опкружен е со департманите Ендр, Лоар-е-Шер, Лоаре, Ниевр, Алие и Крез.

Главни градови

уреди

Најнаселена општина е Бурж, која воедно е префектура на департманот. Од 2019 година, има 8 општини со повеќе од 5.000 жители:[2]

Општина Население (2019)
Бурж 64.541
Виерзон 25.464
Сен-Дулшар 9.607
Сен-Аман-Монтрон 9.488
Меен-сир-Јевр 6.555
Сен-Флоран-сир-Шер 6.442
Обињи-сир-Нер 5.502
Сен Жермен-ди-Пуј 5.041

Демографија

уреди

Жителите на департманот се нарекуваат Chériens или Berrichons според поранешната провинција Бери.[3]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1791207,541—    
1801217,785+4.9%
1806228,158+4.8%
1821239,561+5.0%
1831256,059+6.9%
1841273,645+6.9%
1851306,261+11.9%
1861323,393+5.6%
1872335,392+3.7%
1881351,405+4.8%
1891359,276+2.2%
1901345,543−3.8%
1911337,81−2.2%
1921304,8−9.8%
1931293,918−3.6%
1936288,695−1.8%
1946286,07−0.9%
1954284,376−0.6%
1962293,514+3.2%
1968304,601+3.8%
1975316,35+3.9%
1982320,174+1.2%
1990321,559+0.4%
1999314,428−2.2%
2006314,676+0.1%
2011311,694−0.9%
2016307,11−1.5%

Политика

уреди

Претседател на Генералниот совет е Жак Флери од Републиканците, избран во јули 2021 година.[4]

Забава седишта
Сојуз за народно движење 10
Социјалистичка партија 9
Француската комунистичка партија 7
Разно Право 5
Разно Левица 4

Актуелни претставници на Народното собрание

уреди
Изборна единица Член [5] Партија
1-ви Франсоа Кормие-Булижон La République En Marche!
2 Надија Есајан МоДем
3-ти Лоик Кервран La République En Marche!

Туризам

уреди

Катедралата Сент Етјен во Бурж е главна туристичка занимливост.

Јазици

уреди

Историски јазици во департманот се беришонскиот и северната верзија на бурбонскиот. И двата се дијалекти на францускиот или на оилските јазици. Имињата ги добиле според поранешната провинција Бери и поранешното Војводство Бурбон, соодветно. Околу 11 општини на крајниот југ зборуваат окситански.

Старите дијалекти биле во широка употреба до средината на дваесеттиот век и вклучиле големи регионални промени во рамките на департманот, под влијание на дијалектите на соседните региони во близина на границите на департманите. Во текот на дваесеттиот век владината образовна политика промовирала постандардизирана верзија на францускиот јазик.

На крајниот југ на департманот почнува да се појавува влијанието од јужниот окситански јазик.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „Répertoire national des élus: les conseillers départementaux“. data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (француски). 4 May 2022.
  2. 2,0 2,1 Populations légales 2019: 18 Cher, INSEE
  3. Cher, habitants.fr
  4. Simon, Frank (2021-07-01). „Politique - Jacques Fleury, élu président du conseil départemental du Cher“. leberry.fr (француски). Посетено на 7 July 2022.
  5. Nationale, Assemblée. „Assemblée nationale ~ Les députés, le vote de la loi, le Parlement français“. Assemblée nationale.

Надворешни врски

уреди