Ендр и Лоара

Ендр и Лоара (француски: Indre-et-Loire) — департман во западниот дел на средна Франција, именуван по реките Ендр и Лоара.

Ендр и Лоара
Департман
Грб на Ендр и Лоара
Грб
ЗемјаФранција
РегионЦентар-Долина на Лоара
ПрефектураТур
ПотпрефектураШинон
Лоше
Управа
 • Прет. на ГСМарк Померо
Површина1
 • Вкупна6.127 км2 (2,366 ми2)
Население (1999)
 • Вкупно554,003
 • Ранг41-в
 • Густина90/км2 (200/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Департман бр.37
Окрузи3
Кантони37
Општини277
^1 Катастерски податоци. Не се вбројуваат устија и езеа, бари и глечери поголеми од 1 km2

ИсторијаУреди

Ендр и Лоара е еден од првичните 83 департмани создадени за време на Француската револуција, на 4 март, 1790. Бил создаден од поранешната провинција Турен.

Главен град на департманот е Тур, кој бил и образовен центар во средниот век.

ГеографијаУреди

Ендр и Лоара му припаѓа на денешниот регон Центар-Долина на Лоара, и го обиколуваат департманите Лоар и Шер, Ендр, Виен, Мен и Лоара и Сарт.

ТуризамУреди

Во Ендр и Лоара има многубројни инзвонредни замоци кои се отворени за јавноста. Тие се познати под збирно име „Замоци на Лоара“. Меѓу нив спаѓаат:

 
Карта на Ендр и Лоара

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди


Координати: 48°15′N 00°40′E / 48.250° N; 0.667° E / 48.250; 0.667