Линдхорст (германски: Lindhorst) — општина во округот Шаумбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 8 километри североисточно од окружниот град Штатхаген и 35 километри источно од Минден.

Линдхорст
Црквата во Линдхорст
Црквата во Линдхорст
Линдхорст is located in Германија
Линдхорст
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Шаумбург
Општ. заед. Линдхорст
Градоначалник Ханс-Ото Блуме (СДП)
Основни податоци
Површина 7,88 км2
Надм. височина 61 м
Население 4.331 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 550 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHG
Пошт. бр. 31698
Повик. бр. 05725
Местоположба на Линдхорст во рамките на округот Шаумбург
Карта
Координати 52°21′31″N 9°17′0″E / 52.35861° N; 9.28333° E / 52.35861; 9.28333Координати: 52°21′31″N 9°17′0″E / 52.35861° N; 9.28333° E / 52.35861; 9.28333

Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

ГеографијаУреди

Подрачјето на општината Линдхорст се наоѓа во рамките на историската област Дилвалд, источно од окружниот град Штатхаген и западно од Бад Нендорф, помеѓу Бикеберг на југ и Средногерманскиот Канал со градот Заксенхаген на север.

Линдхорст е поделен на Отензен, Шетлинген, Ајххефе и Тајле фон Ајхенбрух.

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2018“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2018. (германски)

Надворешни врскиУреди