Отвори го главното мени

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Општината со местото Кобензен се наоѓа во северозападниот дел на Бикеберг, на поранешната граница помеѓу старите окрузи Шаумбург-Липе и Грофството Шаумбург, директно на сојузниот автопат Б65.

Соседни општиниУреди

Општината се граничи со општините Линдхорст и Бекедорф, градот Штатхаген, како и општината Лидерсфелд.

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди