Хојерсен (германски: Heuerßen) — општина во округот Шаумбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Хојерсен
Црквата во Хојерсен
Црквата во Хојерсен
Хојерсен is located in Германија
Хојерсен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Шаумбург
Општ. заед. Линдхорст
Градоначалник Андреас Валтер (независен)
Основни податоци
Површина 3,97 км2
Надм. височина 144 м
Население 922 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 232 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHG
Пошт. бр. 31700
Повик. бр. 05725
Местоположба на Хојерсен во рамките на округот Шаумбург
Карта
Координати 52°19′46″N 9°16′43″E / 52.32944° N; 9.27861° E / 52.32944; 9.27861Координати: 52°19′46″N 9°16′43″E / 52.32944° N; 9.27861° E / 52.32944; 9.27861

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Општината со местото Кобензен се наоѓа во северозападниот дел на Бикеберг, на поранешната граница помеѓу старите окрузи Шаумбург-Липе и Грофството Шаумбург, директно на сојузниот автопат Б65.

Соседни општиниУреди

Општината се граничи со општините Линдхорст и Бекедорф, градот Штатхаген, како и општината Лидерсфелд.

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2018“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2018. (германски)

Надворешни врскиУреди