Лаг

село во Порече, Општина Македонски Брод


Лаг — село во средишниот дел на Општина Македонски Брод, Западна Македонија.

Лаг
Лаг во рамките на Македонија
Лаг
Местоположба на Лаг во Македонија
Лаг на интерактивна карта

Карта

Координати 41°38′04″N 21°13′52″E / 41.63444° СГШ; 21.23111° ИГД / 41.63444; 21.23111Координати: 41°38′04″N 21°13′52″E / 41.63444° СГШ; 21.23111° ИГД / 41.63444; 21.23111
Регион Logo of Southwestern Region, North Macedonia.svg Југозападен
Општина Coat of arms of Makedonski Brod Municipality (2012).svg Македонски Брод
Област Долно Порече
Население ? жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО
Надм. вис. 493 м
Лаг на општинската карта

Атарот на Лаг во рамките на општината
Commons-logo.svg Лаг на Ризницата

ГеографијаУреди

Селото се наоѓа во областа Долно Порече, на левиот брег на реката Треска (Голема), меѓу Долни Манастирец од југ и Модриште од север.

ИсторијаУреди

Селото е прогласено за самостојна населба во 2014 г.[2], а дотогаш му припаѓало на крајниот североисточен дел на атарот на Долни Манастирец.

НаводиУреди

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. „Закон за изменување и дополнување на законот за територијалната организација на локалната самоуправа во Република Македонија“ (PDF). Службен весник на Република Македонија (149): 1. 2014.

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди