Лагот

историско село кај Воден, Егејска Македонија

Лагот, поретко нечленувано Лаг[2] (грчки: Λόγγος, Лонгос) — поранешно село во Воденско, Егејска Македонија, во југоисточно предградие на градот Воден.

Лагот
Λόγγος
Црквата „Св. Троица“ во месноста Лагот
Црквата „Св. Троица“ во месноста Лагот
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругПостол
ОпштинаВоден
Заедница
 • Население0
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Карта

На ова место се остатоците од древниот град Едеса.[3][4] Подоцна тука се наоѓал средновековниот Долен Град, а во османлиско време, кога градот се развил на висорамнината на местото на Горниот Град, станало село.[5] Името доаѓа од поимот „лаг“, што значи мала шумичка или рамнина покрај река,[6] во случајов реката Вода.

Иако селото веќе не постои, месноста и понатаму го носи името Лагот, забележителна по својата бујната растителност. Овде е сместена и црквата „Св. Троица[7] со истоимениот манастир.[2]

Во 1966[5] и 1973 година месноста Лагот (Лонгос) е прогласена за споменик на културата од историско и природно значење.[8]

ЛичностиУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. 2,0 2,1 Архимандритъ Методий (1920). Градъ Воденъ въ природно, индустриално-икономическо и национално отношение (PDF). София: Печатница на Военно-Издателския Фондъ. стр. 5.
  3. „Έδεσσα: Με τη δύναμη του νερού“. Discover Greece. Посетено на 17 март 2018.
  4. „Έδεσσα: Με τη δύναμη του νερού“. Η ΔΙΑΔΡΟΜΗ. 4 јуни 2013. Посетено на 17 март 2018.
  5. 5,0 5,1 „ΥΑ 11707/14-6-1966 - ΦΕΚ 429/Β/8-7-1966“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Посетено на 17 март 2018.
  6. лагДигитален речник на македонскиот јазик
  7. „Ιερά Μονή Αγίας Τριάδας“. Μοναστήρια της Ελλάδος. Посетено на 25 јуни 2017.[мртва врска]
  8. „ΥΑ Φ31/43631/3404/24-9-1973 - ΦΕΚ 1147/Β/29-9-1973“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Посетено на 16 март 2018.

Координати: 40°47′49″ N; 22°03′27″ E / 40.7969° СГШ; 22.0574° ИГД / 40.7969; 22.0574