Лавовска Област

(Пренасочено од Лавовска област)
Лавовска Област
Львівська область
Знаме

Местоположба
Карта на Украина, Лавовската област е означена со црвено
Информации
Админ. центар:Лавов
Официјални јазици:украински
Површина:21 833 km²
Население:2 591 579 (2004)
Број на реони:20
Регистерска ознака:ВС
Областен управител:Олех Синютка

Лавовската Област (украински: Львівська область) — една од 24-те области на Украина. Се наоѓа во најзападниот дел на земјата. Taa е дел од историската област Галиција (Источна Галиција). Граничи со Волинската, Ивано-Франковската, Закарпатската и Тернополската Област. На запад, Лавовската област граничи со Полска. Опфаќа површина од 21 833 км2. Во областа има 1 849 села и 44 градови.

Поглед кон Лавов

Историја Уреди

Демографија Уреди

Според пописот на населението во 2001 година, во Лавовската Област живеат најмногу Украинци (90%), а останатите се Руси (200 000), Пољаци, Германци, Евреи.

Религија Уреди

56% се припадници на Украинската Гркокатоличка Црква, втора по големина е Украинската Афтокефална Православна Црква, а има припадници и на Римокатоличката црква.

Надворешни Врски Уреди

Службена страница Архивирано на 27 септември 2007 г.