Тернополска Област

Тернополска Област
Тернопільська область
Знаме

Местоположба
Карта на Украина, Тернополската област е означена со црвено
Информации
Админ. центар:Тернопол
Официјални јазици:украински
Површина:13 823 km²
Население:1 138 500 (2005)
Број на реони:17
Регистерска ознака:ВО
Областен управител:Степан Барна


Тернополската Област (украински: Тернопільська область) — една од 24-те области на Украина. Се наоѓа во западниот дел на земјата. Граничи со Ровненската, Ивано-Франковската, Лавовската, Хмелничката и Черновечката Област. Опфаќа површина од 13 823 км2. Во областа има 1 019 села и 44 градови.

Историја уреди

 
Тернополската Област како Тарнополско војводство, 1939

Надворешни врски уреди