Улштет-Кирххазел (германски: Uhlstädt-Kirchhasel) — општина во округот Залфелд-Рудолштат, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Улштет-Кирххазел
Замок Вајсенбург
Замок Вајсенбург
Замок Вајсенбург
Грб на Улштет-Кирххазел
Улштет-Кирххазел во рамките на Германија
Улштет-Кирххазел
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Залфелд-Рудолштат
Месни единици 32
Градоначалник Франк Дицел (Левица)
Основни податоци
Површина 121,64 км2
Надм. височина 526 м
Население 5.642 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 46 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLF
Пошт. бр. 07407
Повик. бр. 036742,036743,03672
Портал www.uhlstaedt-kirchhasel.de
Местоположба на Улштет-Кирххазел во рамките на округот Залфелд-Рудолштат
Карта
Карта
Координати 50°44′31″N 11°27′57″E / 50.74194° СГШ; 11.46583° ИГД / 50.74194; 11.46583

Географија уреди

Улштет-Кирххазел до 2018 година била најголема општина во округот Залфелд-Рудолштат, сместена во североисточниот дел на округот. На југ од општината се наоѓа долината Зале, во која се наоѓаат местата Катаринау, Колквиц, Вајсен, Рикерсдорф и Нидеркросен (десен брег), како и Кирххазел, Ецелбах, Улштет и Цојч (лев брег). Сите други места се наоѓаат на висорамнината Илм-Зале. Западните места се граничат со градот Рудолштат и со тоа се привлечни за станбени и стопански зони, отколку другите места во општината.

Највисока точка во општинското подрачје е близу 450 метри, додека височината во долината на Зале изнесува околу 190 метри.

Општински единици уреди

Место Жители
Бојтелсдорф 155
Катаринау 361
Клесвиц 37
Дорндорф 118
Енгерда 322
Ецелбах 412
Гроскохберг 547
Хајлинген 223
Место Жители
Кирххазел 587
Клајнкохберг 55
Клајнкросен 48
Колквиц 182
Куфрас 129
Мецелбах 87
Наундорф 55
Нојзиц 107
Место Жители
Нидеркросен 261
Оберкросен 139
Оберхазел 94
Парчефелд 114
Ребшиц 97
Ределвиц 84
Рикерсдорф 147
Шлоскулм 63
Место Жители
Шмиден 52
Тајхвајден 182
Улштет 884
Унтерхазел 7
Вајсбах 108
Вајсен 272
Вајтерсдорф 11
Цојч 326

Историја уреди

Општината Улштет-Кирхазел била основана на 1 јули 2002 година со спојување на општините Бојтелсдорф, Дорндорф, Енгерда, Кирхазел, Нидеркросен, Ределвиц, Шлоскулм, Шмиден, Тајхвајден, Улштет и Цојч. На 1 декември 2007 година, општините Гроскохберг и Хајлинген станале дел од општината Улштет-Кирхазел.

Наводи уреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски уреди