Кошарка на Летните олимписки игри 1996

Кошарката на Летните олимписки игри 1996 — официјален кошаркарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Атланта, САД и тоа во машка и во женска конкуренција.

14. Олимписки турнир во кошарка
Атланта 1996
Податоци
ДомаќинСАД
ГрадАтланта
Дата20 јули - 4 август
Мажи
Екипи12
Медали
1 злато САД
2 сребро Југославија
3 бронза  Литванија
Жени
Екипи12
Медали
1 злато САД
2 сребро Бразил
3 бронза  Австралија
Турнир
← Барселона 1992  Сиднеј 2000 →

МедалиУреди

МажиУреди

Настан Злато Сребро Бронза
Мажи   САД (USA)   Југославија (YUG)   Литванија (LTU)

ЖениУреди

Настан Злато Сребро Бронза
Жени   САД (USA)   Бразил (BRA)   Австралија (AUS)

ТабелаУреди

Место Мажи Жени
Земја Н П П Земја Н П П
    САД 8 8 0   САД 8 8 0
    Југославија 8 7 1   Бразил 8 7 1
    Литванија 8 5 3   Австралија 8 5 3
4   Австралија 8 5 3   Украина 8 4 4
5   Грција 8 5 3   Русија 8 6 2
6   Бразил 8 3 5   Куба 8 3 5
7   Хрватска 8 4 4   Јапонија 8 3 5
8   Кина 8 2 6   Италија 8 3 5
9   Аргентина 7 4 3   Кина 7 3 4
10   Порторико 7 2 5   Јужна Кореја 7 3 4
11   Ангола 7 1 6   Канада 7 1 6
12   Јужна Кореја 7 0 7   Заир 7 0 7

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди