Кошарка на Летните олимписки игри 1988

Кошарката на Летните олимписки игри 1988 — официјален кошаркарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Сеул, Јужна Кореја и тоа во машка и во женска конкуренција.

12. Олимписки турнир во кошарка
Сеул 1988
Податоци
ДомаќинЈужна Кореја
ГрадСеул
Дата17 септември – 30 септември
Мажи
Екипи12
Медали
1 злато СССР
2 сребро Југославија
3 бронза  САД
Жени
Екипи8
Медали
1 злато САД
2 сребро Југославија
3 бронза  СССР
Турнир
← Лос Анџелес 1984  Барселона 1992 →

МедалиУреди

МажиУреди

Настан Злато Сребро Бронза
Мажи   СССР (URS)   Југославија (YUG)   САД (USA)

ЖениУреди

Настан Злато Сребро Бронза
Жени   САД (USA)   Југославија (YUG)   СССР (URS)

ТабелаУреди

Место Мажи Жени
Земја Н Поб. Пор. Земја Н Поб. Пор.
    СССР 8 7 1   САД 5 5 0
    Yugoslavia 8 6 2   Yugoslavia 5 3 2
    САД 8 7 1   СССР 5 3 2
4   Австралија 8 4 4   Австралија 5 2 3
5   Бразил 8 5 3   Бугарија 5 3 2
6   Канада 8 3 5   Кина 5 2 3
7   Порторико 8 4 4   Јужна Кореја 5 2 3
8   Шпанија 8 4 4   Чехословачка 5 0 5
9   Јужна Кореја 7 2 5
10   Централноафриканска Република 7 2 5
11   Кина 7 2 5
12   Египет 7 0 7

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди