Колура (грчки: Κουλούρα, Кулура) — село во Берско, Егејска Македонија, дел од денешната Општина Бер, во Централна Македонија, Грција.

Колура
Κουλούρα
Колура is located in Грција
Колура
Колура
Местоположба во областа
Колура is located in Бер (општина)
Колура
Местоположба на Колура во општината Бер и областа Централна Македонија
Координати: 40°33′N 22°19′E / 40.550° N; 22.317° E / 40.550; 22.317Координати: 40°33′N 22°19′E / 40.550° N; 22.317° E / 40.550; 22.317
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругИматија
ОпштинаБер
Општ. единицаАпостол Павле
Надм. вис.&1000000000000002000000020 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно992
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположбаУреди

Селото се наоѓа на околу 10 километри североисточно од градот Бер, на надморска височина од 20 метри, веднаш до самата железничка пруга.[2] Сместено е во областа Урумлак, а кај селото се влева каналот создаден од реките Вода и Мегленица во реката Бистрица.

ИсторијаУреди

Неговото население, како и населението на сите околни села од Урумлакот, имаат грчко потекло.

Во XIX век, селото е во рамките на Османлиското Царство. Александар Синве („Les Grecs de l’Empire Ottoman. Etude Statistique et Ethnographique“) од 1878 година напишал дека во Колура живеат 390 Грци.[3] Според Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) од 1900 година, Колура ја навел како село во Берската каза и дека во него живеат 250 Грци.[4]

Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година навел, исто така, дека во селото живеат 250 Грци.[5]

СтопанствоУреди

Обработливото земјиште е мошне плодно и се наводнува од системот за наводнување. Населението произведува големи количества пченица, памук, шеќерна репка и други земјоделски производи.[2]

НаселениеУреди

Во пописот од 1913 година е забележано со 265 жители, во 1920 година со 318, во 1928 година со 410, од кои 14 бегалци.

Во 1940 година во Колура биле попишани 661 жител, во 1951 година 712, во 1961 година 883, во 1971 година 805, во 1981 година 1.035 жители, а во 1991 година 928 жители.[2]

Според пописот во 2001 година, селото имало 1.089 жители. Во најновиот спроведен попис во Грција во 2011 година, селото било забележано со 992 жители.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 661 712 883 805 1.035 928 1.089 992
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Самоуправа и политикаУреди

Селото припаѓа на општинската единица Апостол Павле со седиште во селото Микрогуш, која припаѓа на поголемата општина Бер, во округот Иматија. Воедно, се наоѓа и во општинскиот оддел Колура, во кој е единствено село.

НаводиУреди

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. 2,0 2,1 2,2 Симовски, Тодор (1998). „Берски округ“. Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански карактеристики. дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 14–15.
  3. Synvet, A. Les Grecs de l'Empire ottoman: Etude statistique et ethnographique, Constantinople, 1878, р. 37.
  4. К’нчов, Васил. Македонија. Етнографија и статистика, Софија, 1900, стр. 143.
  5. Brancoff, D.M. La Macédoine et sa Population Chrétienne, Paris, 1905, рр. 222 - 223.