Колибари

село во Општина Кичево


Колибари — село во Општина Кичево, во околината на градот Кичево.

Колибари
Колибари is located in Македонија
Колибари
Местоположба на Колибари во Македонија
Колибари на интерактивна карта

Координати 41°34′19″N 20°57′45″E / 41.57194° СГШ; 20.96250° ИГД / 41.57194; 20.96250Координати: 41°34′19″N 20°57′45″E / 41.57194° СГШ; 20.96250° ИГД / 41.57194; 20.96250
Општина Coat of arms of Kičevo Municipality.png Кичево
Население 747 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 12037
Надм. вис. 708 м
Колибари на општинската карта
Колибари во Општина Кичево.svg

Атарот на Колибари во рамките на општината
Commons-logo.svg Колибари на Ризницата

Географија и местоположбаУреди

Селото се наоѓа на источното подножје на Бистра Планина, поточно на десниот брег на Зајаска Река. Оддалечено е 7 километри северно од Кичево.

ИсторијаУреди

Во XIX век селото било дел од Кичевската каза во Отоманското Царство.

ДемографијаУреди

Според последниот попис од 2002 година, селото има население од 747 жители, од кои 742 Албанци, 1 Србин и 4 други.[1]

На табелата е прикажан бројот на населението во сите пописни години:[2]

Година 1948 1953 1961 1971 1981 1994 2002
Население 340 378 423 482 629 603 747

РодовиУреди

Колибари е албанско село.

Според истражувањата на Јован Трифуноски во периодот 1961-1965.

Албанското население во Колибари е поделено на пет рода: Тоа се: Спаије (20 к.), Коколе (17 к.), Алиме (11 к.), Гега (11 к.) и Хиса (10 к.). Споменатите родови, потекнуваат од пет браќа доселени околу 1820 година од соседното село Зајас. Браќата се викале: Зендел Спаија (најстариот брат), Коколе, Алим, Дервиш Гега и Лиман Хиса. Во родот Коколе е познато следното родословие: Вели (жив, на 40 години)-Рушит-Вели-Ибраим Коколе, кој се доселил. Во Зајас нивните куќи им биле во Теќе Маало. Таму имале истоимени роднини. Подалечното потекло им е од Матија во Северна Албанија.[3]

Самоуправа и политикаУреди

Избирачко местоУреди

Во селото постои избирачкото место бр. 829 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[4]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 667 гласачи.[5]

Културни и природни знаменитостиУреди

Археолошки наоѓалишта[6]

ЛичностиУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  2. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  3. Кичевска Котлина. Сеоска насеља и становништво. Јован Ф. Трифуноски. Скопје:1968.стр.54
  4. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  5. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.
  6. Коцо, Димче (1996). Археолошка картаг на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069

Надворешни врскиУреди