Кирил Џајковски

македонски музичар

Кирил Џајковски (р. 25 октомври 1965 во Скопје) — македонски музичар и композитор. .[1]

Кирил Џајковски
Портрет на Џајковски
Животописни податоци
Родено имеКирил Џајковски
Роден(а)25 октомври 1965(1965-10-25)(58 г.)
Скопје, СФРЈ СФР Југославија
Жанровиинструментална, електронска, филмска музика
Занимањакомпозитор, музичар, текстописец
Период на активност1980ти-денес
СоработнициБастион, Леб и Сол,

Тој е еден од најценетите електронски артисти од регионот и еден од првите продуценти кои ги воведоа балканските звуци во модерната електронска музичка продукција. Кирил е и успешен композитор на филмска и театарска музика.

Биографија

уреди

Својата музичка кариера ја започнал со создавањето на Бастион, еден од првите електронски бендови на Балканот, а настапува и со еден од најпознатите македонски бендови Леб и сол, со кои сними два албума и беше дел од турнеите низ Балканот и Европа.

Откако се сели во Австралија започнува со соло-кариера, и своите музички експерименти со комбинирање на етно македонска музика и електроника, го водат до неговото прво самостојно издание, Synthetic Theatre, што е многу добро прифатено од австралиските независни радио-станици.

Следува неговиот прв соло-албум „Homebound“ издаден од американската издавачка куќа Tone Casualties, каде Џајковски го продолжува концептот на комбинирање на македонски етно елементи и електроника. За „Homebound“ добива одлични критики од критичарите ширум светот, вклучувајќи ги САД, Канада, Велика Британија, Шпанија и Јапонија.

Потоа следат серија синглови и ЕП објавени за Filter Label како: Jungle Shadow, Lion’s Den, Reminder, Music Man, Red Safari, Spin Off и Hell of a Road.

Електронската музика на Кирил е промовирана преку неговите настапи на некои од најголемите музички фестивали во Европа како: Pohoda, Cruilla, Pol'and'Rock Festival, Exit Festival, Alrumbo, Fusion Festival, Rock for People, Sziget, Rototom Sunsplash, Les Vieilles Charrues, Au Foin De La Rue, Les Z'éclectiques, и многу други. Во неговите настапи во живо тој инкорпорира инструменти и разни гости вокалисти и соработници, меѓу кои: TK Wonder, MC Wasp, Ghetto Priest, Lion D, Rootsman I.

Филмска и театарска музика

уреди

Кирил е еден од најпознатите композитори на филмска и театарска музика во регионот. Работеше со режисерот номиниран за Оскар Милчо Манчевски и ја компонираше музиката за неговите филмови: „Прашина“ и „Врба“, како и дополнителна музика за неговиот филм „Сенки“. Тој ја компонираше и музиката за филмот „Бал-кан-кан“ на Дарко Митревски, македонскиот филм со најголема заработка до сега. Митревски и Џајковски имаат соработувано и на филмот „Трето полувреме“.

Неколку композиции на Џајковски беа искористени во австралиската минисерија „Underbelly“ која е позната од критичарите.

Кирил Џајковски ја компонираше музиката за филмот на Иво Трајков „Големата вода“ (награда за најдобра музика - Филмски фестивал во Валенсија, Шпанија) и за нивната последна соработка за словачкиот филм „Piargy“.

Дополнително, тој има успешна кариера како композитор на театарска музика работејќи најмногу со познатиот театарски и филмски режисер Александар Поповски на преку 20 театарски проекти премиерно изведени во различни престижни театарски куќи на Балканот и Европа, како и компонирање на саундтракот за неговиот филм „Балканот не е мртов“.

Неговата музика е дел од различни модерни балетски продукции, меѓу кои: „La Capinera“ (Специјална музичка награда „Пургаторије Медитерански фестивал, Црна Гора) во Белград, „14 часа“ во Скопје, „5 до 12“ во Сплит, „ Het Barre Land“ во Амстердам.

Дискографија

уреди
 • Piargy - OST - Filter Label
 • Balkan Is Not Dead - OST - Filter Label
 • The Great Water - OST - Filter Label
 • Dust - OST - Filter Label
 • Homebound - Djaikovski - Filter Label
 • Remixed - Djaikovski - Filter Label
 • Djaikovski EP- KDZ Music
 • Recorded Supplement -Aparatchicks - AG RECORDS
 • Bal-Can-Can - OST- AG Records
 • Works & Re-works-Bastion- AG Records/
 • La Capinera-OST- AG Records
 • Synthetic Theatre - Kiril - AG RECORDS
 • Razorbrain - Razorbrain - EMI AUSTRALIA
 • Bastion - Bastion - PGP RTB
Музика за филм
Музика за театар
 • Heroines- MGL, Slovenia
 • Hamlet- JDP, Serbia
 • Dangerous Liaisons- Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi Theatre, Istanbul
 • A Midsummer Night’s Dream- Gavella, Croatia
 • La Capinera- Terazije Theater, Serbia
 • Incident in the Town of Goga- SLG Celje, Slovenia
 • New Friends- NTNG, Greece
 • For Now, Nowhere- SNG Ljubljana, Slovenia
 • Alisa- Atelje 212, Serbia
 • Tempest- Turkish Drama, Macedonia
 • Three Sisters- NTB, Macedonia
 • Cherry Orchard- SNP, Serbia
 • Danton's Death- CSS Teatro Stabile, Italy
 • Dracula- SNG Maribor, Slovenia
 • Balkan Is Not Dead- MNT, Macedonia
 • Proud Flesh- Dramski Teatar, Macedonia
 • Roberto Zucco- Atelje 212, Serbia
 • Powder Keg- Kerempuh, Croatia
Синглови
 • Red Safari - ft. Lion D
 • Music Man - ft. Lion D
 • Reminder - ft. Lion D
 • Spin Off - ft. MC Wasp
 • Hell Of A Road - ft. TK Wonder
 • Lion's Den - ft. MC Wasp and Ghetto Priest
 • Raise Up Your Hand - ft. Ras Tweed and Esma
 • Jungle Shadow – ft. MC Wasp
 • Baba Zumbula - ft. Vlada Divljan
 • Primitive Science
Компилации
 • Balkan Beats 3- Eastblok, Berlin
 • Balkan Beats 2- Eastblok, Berlin
 • Melbourne Yard- PBS FM, Melbourne
 • Ali B Presents Y4K- Distinctive Records, London
 • Musique & Cinema du Monde- Nada/ MK2 Music, Paris
 • Euro Lounge- Putumayo, New York
 • Together- Barramundi 4- Pschent Music, Paris
 • Taking Care of Business- 10 Kilo, London
 • Ritmistika- Third Ear Music, Skopje
 • High On House - New York to Melbourne- Odessa Mama Records, Melbourne
 • Dynamik- Vital Song, Paris
 • Pathaans Small World- Stoned Asia, London
 • Max Trax 2002- Tone Casualties, Los Angeles
 • mACIDonia 2000- PMG Recordings, Skopje
 • Fathom -Antipodian Beats- Angel's Trumpet, Melbourne
Музика за документарни филмови
 • In the Line of Fire- dir. Marion Crooke
 • Koorie Culture/Koori Control- dir. Russel Porter
 • The Gulf Between - dir. Monique Schwartz
 • Guns and Roses - dir. Carole Sklan (Australian Film Institute Award for Best Documentary)

Наводи

уреди
 1. Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Џ“. Македонска енциклопедија. , книга II (М-Ш). Скопје: МАНУ. стр. 1636. Text "series " ignored (help)

Надворешни врски

уреди