Квалификации за Летните олимписки игри во ракомет - жени (2016)

Квалификациите за Олимпискиот турнир во ракомет за жени 2016 — квалификационен турнир кој се одржал во периодот од декември 2014 до март 2016 година.

УчеснициУреди

Начин на квалификување Датум Домаќин Места Квалификувани
Домаќин 2 октомври 2009   Копенхаген 1   Бразил
Европско првенство 2014 7–21 декември 2014 Повеќе домаќини 1   Шпанија[1]
Африканско првенство 19–21 март 2015   Луанда 1   Ангола
Панамерикански игри 2015 15–24 јули 2015   Торонто 1   Аргентина
Азиски квалификациски турнир 20–25 октомври 2015   Нагоја 1   Јужна Кореја
Светско првенство 2015 5–20 декември 2015   Данска 1   Норвешка
Олимписки квалификациски турнири 18–20 март 2016   Мец 2   Холандија
  Франција
  Архус 2   Романија
  Црна Гора
  Астрахањ 2   Русија
  Шведска
Вкупно 12

^ 1. Бидејќи Норвешка веќе била квалификувана на Олимписките игри како победник на Светското првенство 2015, автоматски пласман обезбедила и репрезентацијата на Шпанија, која била второпласирана на Европското првенство 2014.

Екипата се квалификувала за Летните олимписки игри 2016
Екипата се квалификувала за квалификацискиот турнир за Летните олимписки игри

Светско првенствоУреди

Место Екипа
    Норвешка
    Холандија
    Романија
4   Полска
5   Русија
6   Данска
7   Франција
8   Црна Гора
9   Шведска
10   Бразил
11   Унгарија
12   Шпанија
13   Германија
14   Јужна Кореја
15   Србија
16   Ангола
17   Кина
18   Аргентина
19   Јапонија
20   Порторико
21   Тунис
22   Казахстан
23   Куба
24   ДР Конго

Континентални квалификацииУреди

ЕвропаУреди

Место Екипа
    Норвешка
    Шпанија
    Шведска
4   Црна Гора
5   Франција
6   Унгарија
7   Холандија
8   Данска
9   Романија
10   Германија
11   Полска
12   Словачка
13   Хрватска
14   Русија
15   Србија
16   Украина

АмерикаУреди

АзијаУреди

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Квалификации
1   Јужна Кореја 4 4 0 0 160 82 +78 8 Екипата се пласира на финалниот турнир
2   Јапонија 4 3 0 1 125 94 +31 6 Екипата се пласира на квалификацискиот турнир
3   Кина 4 2 0 2 106 102 +4 4
4   Казахстан 4 1 0 3 103 114 −11 2
5   Узбекистан 4 0 0 4 80 182 −102 0
Извор: Asianhandball
Правила за класификација: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) head-to-head number of goals scored; 5) goal difference.
20 октомври 2015
17:00
Казахстан   18−28   Кина Спортска сала Нагоја , Нагоја
(8−13)
20 октомври 2015
19:00
Јапонија   51−17   Узбекистан Спортска сала Нагоја , Нагоја
(25−10)

21 октомври 2015
17:00
Јужна Кореја   35−24   Казахстан Спортска сала Нагоја , Нагоја
(18−10)
21 октомври 2015
19:00
Кина   19−29   Јапонија Спортска сала Нагоја , Нагоја
(11−13)

22 октомври 2015
17:00
Кина   22−34   Јужна Кореја Спортска сала Нагоја , Нагоја
(8−15)
22 октомври 2015
19:00
Узбекистан   27−38   Казахстан Спортска сала Нагоја , Нагоја
(15−18)

24 октомври 2015
16:00
Јапонија   24−23   Казахстан Спортска сала Нагоја , Нагоја
(13−11)
24 октомври 2015
18:00
Узбекистан   15−56   Јужна Кореја Спортска сала Нагоја , Нагоја
(8−30)

25 октомври 2015
14:00
Узбекистан   21–37   Кина Спортска сала Нагоја , Нагоја
(6–21)
25 октомври 2015
16:00
Јужна Кореја   35–21   Јапонија Спортска сала Нагоја , Нагоја
(17–11)

АфрикаУреди

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Квалификации
1   Ангола 3 3 0 0 100 72 +28 6 Екипата се пласира на финалниот турнир
2   Тунис 3 2 0 1 74 66 +8 4 Екипата се пласира на квалификацискиот турнир
3   Сенегал 3 1 0 2 65 85 −20 2
4   ДР Конго 3 0 0 3 71 87 −16 0
Извор:
Правила за класификација: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) head-to-head number of goals scored; 5) goal difference.
19 март 2015
18:00
Ангола   38−21   Сенегал Спортска сала Луанда , Луанда
(20–10)
Извештај
19 март 2015
20:00
Тунис   26−21   ДР Конго Спортска сала Луанда , Луанда
(14–11)
Извештај

20 март 2015
18:00
Сенегал   19−25   Тунис Спортска сала Луанда , Луанда
(13–13)
Извештај
20 март 2015
20:00
Ангола   36−28   ДР Конго Спортска сала Луанда , Луанда
(19–13)
Извештај

21 март 2015
18:00
Демократска Република Конго   22–25   Сенегал Спортска сала Луанда , Луанда
(14–11)
Извештај
21 март 2015
20:00
Ангола   26–23   Тунис Спортска сала Луанда , Луанда
(10–12)
Извештај

Олимписки турнирУреди

Олимписки квалификациски турнир 2016#1Уреди

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Квалификации
1   Холандија 3 3 0 0 103 62 +41 6 Се пласира на финалниот турнир
2   Франција (H) 3 2 0 1 75 56 +19 4
3   Јапонија 3 1 0 2 79 78 +1 2
4   Тунис 3 0 0 3 55 116 −61 0
Извор: IHF
Правила за класификација: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) head-to-head number of goals scored; 5) goal difference.
(H) Домаќин.
18 март 2016
16:45
Јапонија   37–20   Тунис Арена Мец, Мец
Гледачи: 4,000
(19–8)
  3×  Извештај   3× 
18 март 2016
19:00
Холандија   24–17   Франција Арена Мец, Мец
Гледачи: 5,000
(9–7)
  2×  Извештај   3× 

19 март 2016
16:45
Холандија   33–25   Јапонија Арена Мец, Мец
Гледачи: 4,000
(15–16)
  3×  Извештај   3× 
19 март 2016
19:00
Франција   33–15   Тунис Арена Мец, Мец
Гледачи: 4,000
(20–6)
  4×  Извештај   3×  1× 

20 март 2016
17:45
Тунис   20–46   Холандија Арена Мец, Мец
Гледачи: 2,800
(10–27)
  3×  Извештај   3× 
20 март 2016
19:30
Франција   25–17   Јапонија Арена Мец, Мец
Гледачи: 4,000
(11–7)
  3×  Извештај   3× 

Олимписки квалификациски турнир 2016#2Уреди

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Квалификации
1   Романија 3 2 1 0 91 67 +24 5 Се пласира на финалниот турнир
2   Црна Гора 3 2 1 0 83 64 +19 5
3   Данска (H) 3 1 0 2 85 75 +10 2
4   Уругвај 3 0 0 3 55 108 −53 0
Извор: IHF
Правила за класификација: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) head-to-head number of goals scored; 5) goal difference.
(H) Домаќин.
18 март 2016
16:45
Уругвај   19–34   Црна Гора Арена Церес, Орхус
Гледачи: 1,100
(10–15)
  2×  Извештај   3× 
18 март 2016
19:00
Романија   32–25   Данска Арена Церес, Орхус
Гледачи: 3,100
(19–13)
  2×  Извештај   3× 

19 март 2016
17:45
Романија   36–19   Уругвај Арена Церес, Орхус
(17–10)
  3×  Извештај   3× 
19 март 2016
20:00
Данска   22–26   Црна Гора Арена Церес, Орхус
Гледачи: 3,200
(10–13)
  3×  Извештај   3× 

20 март 2016
17:30
Црна Гора   23–23   Романија Арена Церес, Орхус
Гледачи: 1,200
(11–15)
  3×  Извештај   2× 
20 март 2016
20:00
Данска   38–17   Уругвај Арена Церес, Орхус
Гледачи: 1,500
Судии: Geipel, Helbig (GER)
(19–7)
  3×  Извештај   2× 

Олимписки квалификациски турнир 2016#3Уреди

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Квалификации
1   Русија (H) 3 3 0 0 101 71 +30 6 Се пласира на финалниот турнир
2   Шведска 3 2 0 1 100 81 +19 4
3   Полска 3 1 0 2 85 71 +14 2
4   Мексико 3 0 0 3 51 114 −63 0
Извор: IHF
Правила за класификација: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) head-to-head number of goals scored; 5) goal difference.
(H) Домаќин.
18 март 2016
17:30
Полска   25–27   Русија спортски комплекс Ѕвездени, Астрахан
Гледачи: 6,000
(11–11)
  2×  Извештај   4× 
18 март 2016
20:00
Шведска   41–20   Мексико спортски комплекс Ѕвездени, Астрахан
Гледачи: 1,000
(21–9)
  3×  Извештај   3× 

19 март 2016
16:00
Полска   24–30   Шведска спортски комплекс Ѕвездени, Астрахан
Гледачи: 3,700
(12–16)
  3×  Извештај   3× 
19 март 2016
18:30
Русија   37–17   Мексико спортски комплекс Ѕвездени, Астрахан
Гледачи: 6,000
(17–11)
  3×  Извештај   3×  1× 

20 март 2016
18:00
Русија   37–29   Шведска спортски комплекс Ѕвездени, Астрахан
Гледачи: 6,000
(15–10)
  3×  Извештај   3× 
20 март 2016
20:30
Мексико   14–36   Полска спортски комплекс Ѕвездени, Астрахан
Гледачи: 1,500
(5–18)
  3×  Извештај   3× 

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди