Капелн

град во Германија

Капелн (германски: Kappeln; дански: Kappel) — мал град на полуостровот Ангелн, во округот Шлезвиг-Фленсбург, во сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа на северниот брег на фјордот Шлај, околу 30 километри североисточно од градот Шлезвиг и 35 километри југоисточно од Фленсбург.

Капелн
Главниот градски плоштад со црквата „Св. Никола“
Главниот градски плоштад со црквата „Св. Никола“
Грб на Капелн
Капелн is located in Германија
Капелн
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Градоначалник Хајко Траулсен
Основни податоци
Површина 43,32 км2
Надм. височина 9 м
Население 8.619 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 199 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24376
Повик. бр. 04642, 04644
Портал www.stadt-kappeln.de
Местоположба на градот Капелн во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Координати 54°39′41″N 9°55′52″E / 54.66139° N; 9.93111° E / 54.66139; 9.93111Координати: 54°39′41″N 9°55′52″E / 54.66139° N; 9.93111° E / 54.66139; 9.93111

За источниот дел на полуостровот Ангелн и северниот дел на полуостровот Шванзен, градот има средишна функција. Градот на Шлај е рибарско место и до 2006 година во градската единица Олпениц се наоѓала касарна на германската војска.

Градот претставува административно седиште на општинската заедница Капелн-Ланд, иако самиот град не претставува дел од заедницата.

Градски единициУреди

Кон градот Капелн припаѓаат местата Мелби, Дотмарк, Зандбек, Штутебил, Еленберг, Олпениц и Коперби.[2]

ИсторијаУреди

Градот бил првпат споменат во 1357 година.

Меѓународни односиУреди

Збратимени градовиУреди

Капелн е збратимен со следниве градови:

НаводиУреди

  1. "Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2018 г." Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. (германски)
  2. "Градски единици". Град Капелн. Посетено на 10 јуни 2013.

Надворешни врскиУреди