Отвори го главното мени

Географиja и местоположбаУреди

ИсториjaУреди

ЕкономијаУреди

ДемографијаУреди

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 681 жители. Следува табела на националната структура на населението[1]

Националност Вкупно
Македонци 1
Турци 0
Роми 0
Албанци 688
Власи 0
Срби 0
Бошњаци 0
Други 12

Родови:Уреди

Како еден од најстарите албански родови во селото се среќава родот Реч (28 куќи). Потекнуваат од селото Реч, коешто се наоѓа на левата страна на реката Црни Дрим во северна Албанија, а во Македонија дошле кон средината на XIX век.[2]

Општествени институцииУреди

Администрација и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
  2. Албанците во Македонија само од 1780 година, д-р Ристо Ивановски, Битола, 2014 год., 11 стр.
  3. Именуван за член на РКЕ со мандат од пет години, со Одлука на Собранието на Република Македонија бр.07 - 5574/1 од м.декември, 2007, објавена во Службен весник на Република Македонија бр. 156/07.

Надворешни врскиУреди