Кале (Двориште)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Кале

Карта

Местоположба 41°34′41″N 21°50′40″E / 41.57806° СГШ; 21.84444° ИГД / 41.57806; 21.84444
Основни податоци
Место Двориште
Општина Градско
Тип

 градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Кале (или Клепа) — археолошко наоѓалиште во велешкото село Двориште, Општина Градско. Претставува градиште од доцноантичко време.

На 1,5 км источно од селото, над десниот брег на реката што минува низ него има зарамнето плато со површина од околу 0,5 ха. На платото се гледаат ѕидови од камен и варов малтер, а по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 75. ISBN 9989-649-28-6.