Висајски Острови


Висајските Острови или Висаи (висајски: Kabisay-an) — една од трите островски групи на Филипините, заедно со Лузон и Минданао. Се состои од неколку острови во Висајското Море. Висаите се татковина на Висајците.

Висајски Острови
Познат и како Kabisay'an
Island regions of the Philippines.png
Карта на Филипините; Централниот дел ги покажува Висајските Острови
Географија
МестоЈугоисточна Азија
АрхипелагФилипини
Поголеми островиБохол, Кебу, Лејте, Масбате, Негрос, Панај, Самар
Највисока котаКанлаон
Управување
Philippines
РегиониЦентрален, Источен и Западен Висајас
Најголема населбаМетро Кебу
Демографија
Население17,3 милиони (2005)
Етнички групиВисајци (Акланонци, Бохоланци, Калујанонци, Капизнонци, Кебуанци, Ескајани, Хилигајнонци, Карај-а, Масбатењонци, Пороханонци, Ромбломанонци, Вараи), Ати

ПоврзаноУреди

Административна поделбаУреди

 
Карта на Висајските Острови со регионите

.

  Централен Висајас
  Источен Висајас
  Западен Висајас

Координати: 11°00′N, 123°30′E