Ова е страница за покраина. За општината видете Билиран, Билиран. За островот видете Билиран Остров.


Билиран — една од најмалите покраини на Филипините и е сместена во регионот Источен Висајас . Таа е остров покраина и се наоѓа на само неколку километри северно од островот Лејте. Главен град е Навал и до 1992 таа беше дел од покраината Лејте.

Билиран
Провинцискиот грб на Билиран
Провинцискиот грб на Билиран
Мапа на Филипините со факти за Билиран highlighted
Мапа на Филипините со факти за Билиран
Регион Источен Висајас Регион (Регион VIII)
Главен град Навал
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 0
 - Општини 8
 - Барангај 132
 - Конгресионални дистрикти 1
Население 5-та
 - Вкупно (2000) 140.274
 - Густина 253/km² (260та)
Површина 40-та
 - Вкупно 555,4 km²
Основана 11 мај 1992
Јазици себуански, варајски, тагалошки, англиски
Гувернер Рогелио Х. Еспина

Демографија Уреди

Според пописот во мај 2000, Билиран имаше вкупно население од 140,274 жители, кои живеат во 27.907 домаќинства со просек од 5,02 жители по домаќинство.

Јазици Уреди

Жителите на Билиран претежно зборуваат на себуански и варајски јазик. Себуанскиот го зборуваат 57,79% од населението и најмногу во западниот дел на островот,додека варајскиот го зборуваат 40,8% од населението и тоа претежно во источните краеви. Поголемиот дел исто така зборува и разбира тагалошки и англиски.

Административна поделба Уреди

Билиран е поделена на 8 општини. Има 132 барангаи.

Стопанство Уреди

Економијата на Бириран претежно се заснова на рибарството. Повеќето од градовите како Навал и Билиран, имаат одлични пристаништа.

Надворешни врски Уреди

 
Слика снимена од Спејс Шатл на 12 април 1993
  Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
територии
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати: 11°29′N, 124°29′E