Исар (Студеничани)

археолошко наоѓалиште кај Студеничани, Скопско
Исар

Карта

Местоположба 41°55′09″N 21°32′38″E / 41.91917° СГШ; 21.54389° ИГД / 41.91917; 21.54389
Основни податоци
Место Студеничани
Општина Студеничани
Тип

 градиште  опидум


Период раноантичко време
Портал „Археологија“

Исар или Калеархеолошко наоѓалиште кај скопското село Студеничани, Општина Студеничани. Претставува градиште (опидум) од раната антика.

На 1 км североисточно од селото и на 1 км северозападно од Морани, на висока тераса се најдени остатоци од бедем. Акрополот, кој е ограден со ѕид, има неправилен облик и димензии од 150 × 100 м. Со сондажните ископувања во 1953 г. се откриени археолошки предмети од коска, камен и метал и многубројни фрагменти од керамички садови.[1]

Наодите се чуваат во Музејот на Град Скопје.

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 386-387. ISBN 9989-649-28-6.