Кирино

покраина на Филипините

Кирино е покраина на Филипините која е сместена во регионот Кагајанска Долина на Лузон. Главен град е Кабарогуис. Името го добила според Елпидио Кирино, кој бил шести претседател на Филипините. Покраината се граничи со Аурора на југоисток, Нова Вискаја на запад, и Изабела на север.

Кирино
Провинцискиот грб на Кирино
Провинцискиот грб на Кирино
Мапа на Филипините со факти за Кирино highlighted
Мапа на Филипините со факти за Кирино
Регион Кагајанска Долина (Регион II)
Главен град Кабарогуис
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 0
 - Општини 6
 - Барангај 132
 - Конгресионални дистрикти 1
Население 8-ма налмала
 - Вкупно (2000) 148.575
 - Густина 49/km² (2-ра најмала)
Површина 45-та
 - Вкупно 3.057,2 km²
Основана 18 јуни, 1966
Јазици Ilokano, Tagalog
Гувернер Дакила Карло Куа Lakas-CMD/Liberal (Atienza)
Административна зграда во Кирино

ДемографијаУреди

Според пописот од 2000 Кирино имаше 148.575 жители го вкупна густина од 49 жители на км2. Најзастапен е Илоканскиот јазик, кој го зборуваат одолу 71,46 % од вкупното население. Ифугао јазикот е доминантена на висорамнините.

СтопанствоУреди

Како во целиот регион Кагајанска Долина, така и во Кирино земјоделството е најзастапената стопанска гранка со енормно производство на ориз и пченка.

Административна поделбаУреди

Кирино е поделена на 6 Општини.

ИсторијаУреди

Пред Кирино на се оформи и да добие независност, таа беше ретко населена шумска област која беше дел од покраината Нова Вискаја. Во неа живееја само неколку племиња од народот Негритоси.

Надворешни врскиУреди

 
Знамето на Кирино
 
Претседателот Елпидио Кирино по кого е именувана покраината
  Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
територии
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати: 16°17′N, 121°35′E