Росла-Зидхарц

Росла-Јужен Харц била заедница на општини во округот Мансфелд-Јужен Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓала во јужниот дел на Харц, западно од Зангерхаузен. Седиштето на заедницата на општини било во Росла. Била распуштена на 1 јануари 2010.

Заедницата на општини Росла-Јужен Харц се состоеле од следниве општини:

 1. Бенунген
 2. Брајтенштајн
 3. Брајтунген
 4. Дитерсдорф
 5. Дребсдорф
 6. Хајнроде
 7. Хаин
 8. Клајнлајнунген
 1. Квестенберг
 2. Росла
 3. Ротлебероде
 4. Швенда
 5. Штолберг
 6. Уфтрунген
 7. Викероде

Координати: 51°28′N 11°05′E / 51.467° СГШ; 11.083° ИГД / 51.467; 11.083