Алштет-Калтенборн

Алштет-Калтенборн (германски: Allstedt-Kaltenborn) — поранешна општинска заедница во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓала источно од Зангерхаузен. Седиштето на општинската заедница било во Алштет. Била распуштена на 1 јануари 2010.

Општинската заедница Алштет-Калтенборн се состоела од следниве општини:

 1. Алштет
 2. Бајернаумбург
 3. Емзело
 4. Холденштет
 5. Катариненрит
 6. Лидерсдорф
 7. Мителхаузен
 1. Нидереблинген
 2. Нинштет
 3. Пелсфелд
 4. Зотерхаузен
 5. Винкел
 6. Волферштет

Координати: 51°24′N 11°23′E / 51.400° СГШ; 11.383° ИГД / 51.400; 11.383