Мерзебург-Кверфурт

Мерзебург-Кверфурт — поранешен округ во јужниот дел на Саксонија-Анхалт, Германија. Соседни окрузи биле (од северозапад во правец на стрелките на часовникот) Зангерхаузен, Мансфелдер Ланд, Залкрајс, слободниот град Хале, окрузите Делич и Лајпцигер Ланд во Саксонија, окрузите Вајсенфелс и Бургенланд и Кифхојзеркрајс во Тирингија.

Мерзебург-Кверфурт
округ
Земја Германија
ПокраинаСаксонија-Анхалт
Укинат2007-07-01
СедиштеМерзебург
Површина
 • Вкупна805 км2 (311 ми2)
Население (2002)
 • Вкупно132,180
 • Густина160/км2 (430/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.MQ
Мреж. местоmerseburg-querfurt.de

Историја

уреди

Округот бил создаден во 1994 со спојување на претходните окрузи Мерзебург и Кверфурт.

Географија

уреди

Главна река во округот е Зале.

  Крстот во горниот лев и долниот десен дел на грбот е симбол за бискупијата во Мерзебург. Хоризонталните црвени-бели ленти во другите два дела се симбол за Грофовијата Кверфурт. Така грбот ги комбинира симболите на двата претходни окрузи.

Градови и општини

уреди
Градови Заедници на општини Слободни општини
 1. Браунсбедра
 2. Лојна
 3. Кверфурт
 1. Бад Диренберг (вкл. го градот Бад Диренберг)
 2. Бад Лаухштет (вкл. го градот Бад Лаухштет)
 3. Кецшау
 4. Лауха-Шварцајхе (вкл. го градот Шафштет)
 5. Мерзебург (вкл. го градот Мерзебург)
 6. Оберес Гајзелтал (вкл. го градот Михелн)
 7. Вајда-Ланд (вкл. го градот Шраплау)
 1. Шкопау

Надворешни врски

уреди