Жужелска Река

река во Нестрамско, Егејска Македонија

Жужелска Река (грчки: Ζουζουλιώτικο ρέμα) — река во Нестрамско, Егејска Македонија, лева притока на Коница (Сарандапорос).[1]

Жужелска Река
Ζουζουλιώτικο ρέμα
Жужелска Река под мостот Куцумбли
Местоположба
ЗемјиГрција
КрајНестрамско, Егејска Македонија
Физички особености
Извор 
 • местоСмолика
 • координати40°08′16″ N; 21°02′02″ E / 40.1379° СГШ; 21.0340° ИГД / 40.1379; 21.0340
Устие 
 • место
Коница кај Борботско
 • координати
40°13′48″ N; 20°59′21″ E / 40.2299° СГШ; 20.9891° ИГД / 40.2299; 20.9891Координати: 40°13′48″ N; 20°59′21″ E / 40.2299° СГШ; 20.9891° ИГД / 40.2299; 20.9891
Особености на сливот

Опис уреди

Реката почнува од од изворот Галамбаца на планината Смолика, западно од врвот Дели Ахмед (1.810 м) и северно од врвот Киркури (1.860 м). Тече првично на исток, а потоа свртува на североисток, и под името Хелимоди[1] ја образува границата меѓу Смолика на запад и Таљар на исток. По таа граница оди патот за Самарина.[1][2] Во месноста Бразитика свртува кон северозапад. Излегува во Жужелската Котлина, минува источно од Жужел и се насочува северно, влевајќи се во Коница западно од Борботско.[1]

На реката има два камени моста – Жужелскиот (1880) и Куцумбли, обата прогласени за споменици на културата.[3][3]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 По топографска карта М1:50 000, издание 1980-1985 „Генеральный штаб“
  2. Νέζης, Νίκος (2010). Τα ελληνικά βουνά : γεωγραφική εγκυκλοπαίδεια. Τόμος 2. Ηπειρωτική Ελλάδα. Πελοπόννησος - Στερεά Ελλάδα - Θεσσαλία - Ήπειρος - Μακεδονία - Θράκη. Αθήνα: Ελληνική Ομοσπονδία Ορειβασίας Αναρρίχησης : Κληροδότημα Αθ. Λευκαδίτη. стр. 453. ISBN 978-960-86676-6-2.
  3. 3,0 3,1 „ΥΑ ΥΠΠΟ/ΔΙΛΑΠ/Γ/929/15422/20-6-1988 - ΦΕΚ 494/Β/14-7-1988“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Архивирано од изворникот на 2022-09-25. Посетено на 5 мај 2018.