Корби (романски: Corbi) е општина во округот Арџеш во јужна Романија, во која живеат 4.395 жители. Комуната се состои од шест села.

Корби
Општина
Корби is located in Романија
Корби
Корби
Координати: 44°59′N 24°29′E / 44.983° N; 24.483° E / 44.983; 24.483
Држава Романија
ОкругАрџеш
Население (2002)[1]4.395
Часовен појасИВ (UTC+2)
 • Лете (DST)ИЛВ (UTC+3)

НаводиУредиКоординати: 44°59′N 24°29′E / 44.983° N; 24.483° E / 44.983; 24.483