Жер

департман во Франција

Жер (на окситански изговор: Џерс) е департман во регионот Окситанија во југозападна Франција. Наречен по реката Жер, нејзините жители се нарекуваат Жерсовец (Gersois; Жерсоа) и Жерсовка (Gersoises; Жерсоазе). Во 2016 година, имал население од 190.664.

Жер
Gers
Департман
Зградата на Префектурата во Ош
Зградата на Префектурата во Ош
Знаме на ЖерГрб на Жер
Местоположба на Жер во Франција
Местоположба на Жер во Франција
ДржаваФранција
РегионОкситанија
ПрефектураОш
ПодпрефектуриКондом
Миранд
Управа
 • Претседател на Департманскиот советФилип Мартин (PS)
Површина1
 • Вкупна6.257 км2 (2,416 ми2)
Население (2016)
 • Вкупно190.664
 • Ранг90.
 • Густина30/км2 (79/ми2)
Часовен појасСЕВ (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)СЕЛВ (UTC+2)
Број на департман32
Окрузи3
Кантони17
Општини461
^1 Податоци од Францускиот земјиштен регистар, кој не вклучува естуари, и езера, почуришни езера, и ледници поголеми од 1 км2

Историја уреди

Во средниот век, Господарството на Л'Ил-Журде било во близина.

Жер е едно од првичните 83 департмани создадени за време на Француската револуција на 4 март 1790 година. Создаден е од делови од поранешните провинции Гујен и Гаскоња. Опкружена е со департманите Горни Пиринеи, Горна Гарона, Тарн и Гарона, Лот и Гарона, Ланд и Атлантски Пиринеи. Во 1808 година го изгубил Лавит од североисточниот крај на новосоздадениот департмант Тарн и Гарона.[1]

Култура уреди

Културата е претежно земјоделска, со голем акцент на локалните гастрономски специјалитети како што се:

 • Армањак бренди;
 • Кот де Гаскоњ;
 • Флок де Гаскоњ;
 • Фоа гра;
 • Диви печурки.

Исто така, некои истакнати култивирани култури се пченка, колза, сончогледи и жито .

Гаскоњскиот јазик е окситански дијалект, но не се зборува широко. Департманот се одликува со заспани бастидни (утврдени) села и поврзани ридови со Пиринеите видливи на југ. Александар Дима Постариот, создаде познатиот Жерсовец Д'Артањан, четвртиот мускетар на Трите мускетари. Музеј за Д’Артањан е основан во жерсовското село, Лупија.

Коњска трка во Хиподромот Отеи е именувана по Андре Боањере, познат мештански сопственик на тркачки коњи и успешниот градоначалник на Терме-Д'Армања меѓу 1951 и 1976 година.

Демографија уреди

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1801257,609—    
1806287,021+11.4%
1821301,336+5.0%
1831312,16+3.6%
1841311,447−0.2%
1851307,479−1.3%
1861298,931−2.8%
1872284,717−4.8%
1881281,532−1.1%
1891261,084−7.3%
1901238,448−8.7%
1911221,994−6.9%
1921194,406−12.4%
1931193,134−0.7%
1936192,451−0.4%
1946190,431−1.0%
1954185,111−2.8%
1962182,264−1.5%
1968181,577−0.4%
1975175,366−3.4%
1982174,154−0.7%
1990174,587+0.2%
1999172,335−1.3%
2006181,375+5.2%
2011188,893+4.1%
2016190,664+0.9%

Сместен во Југозападна Франција, Жер честопати се нарекува меѓу најмалку густо населените или повеќето рурални области во цела Западна Европа. Список на 10 најважни градови во одделот:

# Општина Население (2016)
1 Ош 21 911
2 Л'Ил-Журде 8 012
3 Кондом 7 003
4 Флеранс 6 280
5 Лектур 3 730
6 Оз 3 877
7 Миранд 3 572
8 Вик-Фезенза 3 563
9 Жимон 2 871
10 Пави 2 426

Клима уреди

Годишниот дожд варира од повеќе од 900 мм на југозападот на департманот, на помалку од 700 мм на североисток (Ош, Кондом, Лектур).

Зимите варираат, само со повремени температури на замрзнување, но климата останува блага и сушна. Количината на сонце е околу 1950 часа/години.

Лета се топли и суви. Ош е, заедно со Тулуза, Ним, Карпентрас, Ајачо, Марсеј, Тулон и Перпињан, еден од најжешките градови во Франција.

Туризам уреди

Според последните податоци, туризмот претставува годишно:

 • 610 000 туристи,
 • 5.900.000 ноќевања,
 • 22.100 комерцијални кревети,
 • 2 400 платени работни места поврзани со туризмот,
 • туристот претставува еднаквост на 17.100 постојани жители,
 • нивната проценета потрошувачка е 141.000.000 €.

Наводи уреди

 1. The Penny Cyclopaedia of the Society for the Diffusion of Useful Knowledge: Tai-Wan to Titlarks, Volume 24 (англиски). London: Charles Knight and Co. 1842. стр. 63–64.

Надворешни врски уреди