Естуар

утока на река во вид на залив

Естуар — утока на река во вид на залив, каде што под влијание на морските бранови, на приливите и на одливите, речното корито е проширено. Такви се утоките на реките Темза, Лаба, Лоара и други.[1]

Галерија

уреди

Наводи

уреди

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди
  • Анимиран документарец за заливот Чезапик Архивирано на 23 октомври 2010 г.
  • „Естуари - Одлики“. www.onr.navy.mil. Архивирано од изворникот на 2009-05-17. Посетено на 2009-11-17.
  • Водич за естуари (според искуствата на R&D од Обединатото Кралство) Архивирано на 6 јануари 2011 г.