Тулон (француски: Toulon) — град во јужна Франција и големо пристаниште на Средоземјето. Припаѓа на департманот Вар во регионот Прованса-Алпи-Азурен Брег.

Тулон
Бродови во старото градско пристаниште
Тулон is located in Франција
Тулон
Тулон
Координати: 43°08′N 5°55′E / 43.13° СГШ; 5.92° ИГД / 43.13; 5.92
ЗемјаФранција
ОкругТулон
КантонСедиште на 9 кантони
Општ. заедницаТулон-Прованса-Средоземје
Управа
 • Градоначалник (2008-2014) Хуберт Фалко
Население 1168,639
INSEE/Пошт. бр.83137
2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Со популација над 170.000 жители (2005) Тулон е петнаесетти град во Франција. Во пошироката градска околина живеат над 570 илјади жители, што го прави Тулон десетта урбана зона по број на жители во Франција.

Литература уреди

Le Chevallier à découvert, Jean-Pierre Thiollet, Laurens Ed., 1998.ISBN 2 911838 51 3.

 
(Place de la liberté) Плоштадот на слободата во Тулон Франција

.