Ајачо

општина во Франција

Ајачо (латински: Adiacium; француски: Ajaccio; корзикански: Aiacciu; италијански: Ajaccio) — град на островот Корзика и административен центар на истоимениот департман и регион во Франција. Ајачо е најголемиот град на овој средоземен остров и до 2018 г. бил седиште на департманот Јужна Корзика пред неговото укинување.

Ајачо
Aiacciu
Знаме на АјачоГрб на Ајачо
Ајачо is located in Франција
Ајачо
Ајачо
Местоположба во регионот Корзика
[[file:Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/France Corse" does not exist|160px|Ајачо во рамките на Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/France Corse" does not exist]]
Ајачо
Координати: 41°55′36″N 8°44′13″E / 41.9267° СГШ; 8.7369° ИГД / 41.9267; 8.7369
ЗемјаФранција
РегионКорзика
ДепартманЈужна Корзика
ОкругАјачо
Општ. заедницаПо Ајачин
Управа
 • Градоначалник (2008–2014) Симон Ренучи
Површина182,03 км2 (3,167 ми2)
Население (2010)265,542
 • Густина0,0.080/км2 (0,021/ми2)
INSEE/Пошт. бр.2A004 / 20000
Надм. висина0 м
(прос. 38 м)
Мреж. местоhttp://www.ajaccio.fr/
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Познати луѓе уреди

Збратимени градови уреди

Галерија уреди

Поврзано уреди

Библиографија уреди

  •   Оваа статија вклучуват текст од дело кое сега е во јавна сопственостChisholm, Hugh, уред. (1911). „Ајачо“ . Encyclopædia Britannica (11. изд.). Cambridge University Press.CS1-одржување: ref=harv (link)
  •   Оваа статија содржи текст од дело сега во јавна сопственостHerbermann, Charles, уред. (1913). „Епископија Ајачо“ . Catholic Encyclopedia. Robert Appleton Company.CS1-одржување: ref=harv (link)

Наводи уреди

  1. National Commission for Decentralised cooperation Архивирано на 15 декември 2013 г. 20 мај 2013 (француски)

Надворешни врскиExternal links уреди