Шинонопштина во департманот Ендр и Лоара во централниот дел на Франција.

Шинон
Château Chinon.JPG
Шинон is located in Франција
Шинон
Шинон
Координати: 47°10′04″ N; 0°14′37″ E / 47.1677777778° СГШ; 0.243611111111° ИГД / 47.1677777778; 0.243611111111Координати: 47°10′04″ N; 0°14′37″ E / 47.1677777778° СГШ; 0.243611111111° ИГД / 47.1677777778; 0.243611111111
ЗемјаФранција
РегионЦентар-Долина на Лоара
ДепартманЕндр и Лоара
ОкругШинон
КантонШинон
Управа
 • Градоначалник (2006–2008) Жан-Пјер Диверњ
Површина139,02 км2 (1,507 ми2)
Население (2006)28.256
 • Густина2,1/км2 (5,5/ми2)
INSEE/Пошт. бр.37072 / 37500
Надм. висина27 м
(прос. 37 м)
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Во средниот век, Шинон се развил особено во текот на владеењето на Хенри II (Хенри II Плантагенат, Гроф од Анжу, крунисан за крал на Англија во 1154). Замокот бил одново изграден и проширен и станал една од неговите омилени резиденции.

Шинон бил дел од кралскиот имот во 1205. Во текот на Стогодишната војна во овој град престојувал идниот крал Шарл VII од Франција, кој во 1418 нашол прибежиште во оваа провинција. Во 1429, Јованка Орлеанка тука дошла да се запознае со него.

Од шеснаесеттиот век, Шинон повеќе не бил кралска резиденција.

ГеографијаУреди

Шинон се наоѓа во срцето на областа “Вал де Лоар“, по долината на реката Виен.

ЗамокУреди

  Главна статија: „Шинон (замок).

ВиноУреди

  Главна статија: „Шинон (вино).

Околу реката Виен се наоѓаат визбите отворени за јавноста на добропознатите црвени вина од Шинон Cabernet Franc.

Познати личностиУреди

Пол Лело, член на францускиот Отпор, My Story- Spy Smuggler

МедиумУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди

Предлошка:Indre-et-Loire communes


Предлошка:IndreLoire-geo-stub