Европско првенство во кошарка 1985

Европското првенство во кошарка 1985 или Евробаскет 1985 било 24. регионално европско кошаркарско првенство организирано од ФИБА Европа. Се одржало во Западна Германија, учествувале 12 тима и првак била репрезентацијата на СССР.

Прва фазаУреди

Група AУреди

  Полска   Романија 70-83
  СССР   Франција 118-103
  Шпанија   Југославија 83-99
  СССР   Романија 100-85
  Шпанија   Полска 99-97
  Франција   Југославија 89-110
  Романија   Шпанија 94-106
  Франција   Полска 94-97
  СССР   Југославија 105-97
  Франција   Романија 110-97
  Југославија   Полска 106-94
  СССР   Шпанија 92-99
  Југославија   Романија 102-93
  Шпанија   Франција 109-83
  СССР   Полска 122-99
поз. тим натпревари победи порази резултати бодови кош раз.
1.   Југославија 5 4 1 514:464 8 +50
2.   СССР 5 4 1 537:483 8 +54
3.   Шпанија 5 4 1 496:465 8 +31
4.   Франција 5 1 4 479:531 2 -52
5.   Романија 5 1 4 452:488 2 -36
6.   Полска 5 1 4 457:504 2 -47

Група BУреди

  Италија   Чехословачка 82-80
  Западна Германија   Холандија 104-79
  Израел   Бугарија 72-78
  Италија   Западна Германија 94-79
  Израел   Чехословачка 92-93
  Холандија   Бугарија 90-103
  Западна Германија   Чехословачка 101-83
  Италија   Бугарија 82-61
  Израел   Холандија 80-86
  Чехословачка   Бугарија 68-84
  Израел   Западна Германија 54-88
  Холандија   Италија 76-112
  Холандија   Чехословачка 66-104
  Западна Германија   Бугарија 73-70
  Израел   Италија 92-89
поз. тим натпревари победи порази резултати бодови кош раз.
1.   Италија 5 4 1 459:391 8 +68
2.   Западна Германија 5 4 1 445:420 8 +25
3.   Бугарија 5 3 2 396:385 6 +11
4.   Чехословачка 5 2 3 428:425 4 +3
5.   Холандија 5 1 4 430:434 2 -4
6.   Израел 5 1 4 400:503 2 -103

Разигрување за 9 - 12 местоУреди

тим 1 тим 2 рез.
  Полска   Израел 86-91
  Романија   Холандија 90-87

ЧетвртфиналеУреди

тим 1 тим 2 рез.
  Шпанија   Западна Германија 98-83
  Франција   Италија 71-97
  СССР   Бугарија 104-86
  Југославија   Чехословачка 91-102

Разигрување за 5 - 8 местоУреди

тим 1 тим 2 рез.
  Западна Германија   Југославија 98-84
  Франција   Бугарија 90-90 aet. 107-105

Разигрување за 1 - 4 местоУреди

тим 1 тим 2 рез.
  Шпанија   Чехословачка 95-98
  Италија   СССР 96-112

Финална фазаУреди

место тим 1 тим 2 рез.
11 место   Полска   Холандија 102-100
9 место   Израел   Романија 90-89
7 место   Југославија   Бугарија 105-86
5 место   Западна Германија   Франција 100-81
3 место   Италија   Шпанија 102-90
Финале   СССР   Чехословачка 120-89

Конечен редоследУреди

 1.   СССР
 2.   Чехословачка
 3.   Италија
 4.   Шпанија
 5.   Западна Германија
 6.   Франција
 7.   Југославија
 8.   Бугарија
 9.   Израел
 10.   Романија
 11.   Полска
 12.   Холандија


MVP: Арвидас Сабонис (  Советски Сојуз)

Тим на турнирот[1]Уреди

НаводиУреди

 1. „Eurobasket History - The 80's“. Архивирано од изворникот на 2010-09-10. Посетено на 2011-09-07.