Дервен (Долно Коњари)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Дервен


Местоположба 41°56′32″N 21°42′32″E / 41.94222° СГШ; 21.70889° ИГД / 41.94222; 21.70889Координати: 41°56′32″N 21°42′32″E / 41.94222° СГШ; 21.70889° ИГД / 41.94222; 21.70889
Основни податоци
Место Долно Коњари
Општина Петровец
Тип

 населба


Период младо камено време
Портал „Археологија“

Дервенархеолошко наоѓалиште во скопското село Долно Коњари. Претставува населба од младото камено време. На 2 км западно од селото, на левата на асфалтниот пат Скопје-Коњари, на блага падина, во нивата на ЗИК „Скопско Поле“, која зафаќа површина од 350 × 75 м, се среќава голем број делови од керамички садови. Повеќето од нив се украсени во барботин и импресо-техника, а од облици има пехари на висока конусна нога, грниња, жртвеници, ситна антропоморфна пластика и др. Голем е бројот и на уродијата од кремен и камен.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите. стр. 371. ISBN 9989649286.