Долно Коњари (археолошко наоѓалиште)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Долно Коњари


Местоположба 41°56′32″N 21°42′32″E / 41.94222° СГШ; 21.70889° ИГД / 41.94222; 21.70889Координати: 41°56′32″N 21°42′32″E / 41.94222° СГШ; 21.70889° ИГД / 41.94222; 21.70889
Основни податоци
Место Долно Коњари
Општина Петровец
Тип

 депо


Период среден век
Портал „Археологија“

Долно Коњариархеолошко наоѓалиште во скопското село Долно Коњари. Претставува депо на средновековни монети. Во Музејот на Македонија во Скопје се чува депо од 2,400 бакарни скифати од XII-XII век, пронајдени во околината на Долно Коњари.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите. стр. 371. ISBN 9989649286.