Дарон Вартан Малакиjан (англиски: Daron Vartan Malakian) — роден на 18 јули 1975 година. Тој е гитарист во бендот System of a Down.[1]

Дарон Малакијан
Малакијан на настап со System of a Down во 2006.
Животописни податоци
Роден(а)18 јули 1975
ПотеклоЛос Анџелес, Калифорнија, САД
ЖанровиХеви метал, експериментална музика, алтернативен метал, прогресивен рок
ЗанимањаМузичар, текстописец, мулти-инструменталист, продуцент
ИнструментиВокал, гитара, бас гитара, тапани, харфа, виола, клавијатури, мандолина, мандола, ситар, сарод, бенџо, укулеле, тамбура
Период на активност1990 – денес
ИздавачиInterscope, eatURmusic, American, Columbia
СоработнициSystem of a Down, Scars on Broadway
Мреж. местоwww.systemofadown.com
www.scarsonbroadway.com

Наводи

уреди
  1. „Guitar World's 100 Greatest Heavy Metal Guitarists Of All Time“. Blabbermouth.net. 23 јануари 2004. Посетено на 26 јули 2010.

Надворешни врски

уреди