System of a Down е ерменско-американска хеви метал група формирана во 1994 година во Глендејл (Калифорнија). Групата ја сочинуваат Серж Танкијан (вокали, клавијатура и ритам гитара), Дарон Малакијан (гитара и вокали), Шаво Одаџијан (бас гитара) и Џон Долмајан (тапани и перкусија). Бендот има издадено 5 албуми од 1998 година досега. Трипати беа номинирани за Греми наградите, на кои еднаш победија. Во 2006 година групата замина на неодредена пауза и сите четири членови сега работат на одделени проекти.

System of a Down
System of a Down во Њујорк на 5 август 2012 г.
Животописни податоци
Познат(а) и какоSOAD
System
ПотеклоГлендејл (Калифорнија), САД
ЖанровиАлтернативен метал, прогресивен рок, хард рок, експериментална музика
Период на активност1994–2006, 2011–денес
ИздавачиСони Мјузик, Америка, Колумбија
СоработнициAchozen, Axis of Justice, George Clinton and His Gangsters of Love, Scars on Broadway, Serj Tankian и The F.C.C., The Apex Theory
Мреж. местоsystemofadown.com
Членови
Дарон Малакијан
Серж Танкијан
Шаво Одаџијан
Џон Долмајан
Поранешни членови
Енди Кахтуријан

Во ноември 2010, објавија дека се враќаат на сцената во 2011 на турнеја, притоа заблагодарувајќи се на своите обожаватели за поддршката на нивните соло проекти.[1]

Дискографија

уреди

Членови

уреди

Моментална постава

уреди

Поранешни членови

уреди

Наводи

уреди
  1. „SOAD повторно заедно“.

Надворешни врски

уреди