Грузиска Советска Социјалистичка Република

(Пренасочено од Грузиска ССР)

Грузиската Советска Социјалистичка Република (грузиски: საქართველოს საბჭოთა სოციალისტური რესპუბლიკა или Sak'art'velos Sabčota Soc'ialisturi Respublika) била советска република во периодот од 1936 до 1991. На руски, таа била наречена „Грузинская ССР“.

საქართველოს საბჭოთა სოციალისტური რესპუბლიკა
(Детално) (Детално)
Државно мото:
პროლეტარებო ყველა ქვეყნისა, შეერთდით!
службен јазик грузиски од 1978
Главен град Тбилиси
Основана
Во рамките на СССР:
 - од
 - до
25 февруари 1921

30 декември 1922
9 април 1991

Површина
 - Вкупно
 - % вода
Рангирана како 10-та во поранешниот Советски Сојуз
69,700 км2
--
Население


 - Вкупно (1989)
 - Густина

Рангирана како 9-та во поранешниот Советски Сојуз


4,337,600
128.2/км2

Валута Рубља (მანეთი)
Часовен појас UTC + 3
Химна Химна на Грузиската ССР

Воспоставена како Советска Социјалистичка Република на 25 февруари 1921, од 12 март 1922 до 5 декември 1936 била дел од Закавкаската Федеративна Советска Социјалистичка Република заедно со Ерменската ССР и Азербејџанската ССР.

На 15 ноември 1990 таа била преименувана во Република Грузија. Прогласи независност на 9 април 1991, под власта на националистичкиот водач Звиад Гамсакурдиа. Како и да е, независноста не била призната од Советската влада сѐ до септември 1991.

Поврзано уреди