Лајнско Средногорје (општинска заедница)

општинска заедница во округот Хилдесхајм, Долна Саксонија, Германија

Лајнско Средногорје (германски: Leinebergland) — општинска заедница во округот Хилдесхајм, во Долна Саксонија, Германија. Нејзиното седиште е во градот Гронау. Била создадена на 1 ноември 2016 година со спојување на поранешните општински заедници Гронау и Дуинген. Името доаѓа од истоименото средногорје.

Грбот на општинската заедница

Општинската заедница се состои од следниве општини:

  1. Дуинген
  2. Ајме
  3. Гронау

52°04′N 9°47′E / 52.07° СГШ; 9.78° ИГД / 52.07; 9.78