Гркови Садеви (Моклиште)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Гркови Садеви


Местоположба 41°17′01″N 21°59′41″E / 41.28361° СГШ; 21.99472° ИГД / 41.28361; 21.99472
Основни податоци
Место Моклиште
Општина Кавадарци
Тип

 населба  некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Гркови Садевинаселба и некропола од доцноантичкото време во атарот на селото Моклиште, Македонија. На 5 километри јужно од селото Ваташа, на десниот брег на реката Луда Мара се среќаваат грамади од градежен камен, тегули, имбрекси и фрагменти од керамички садови. Најдени се делови од архитектонска пластика, како и надгробни стели со грчки натписи. Наодите се чуваат во Музејот и галерија во Кавадарци.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 154. ISBN 9989-649-28-6.