Моклишко Кале

археолошко наоѓалиште во Македонија
Моклишко Кале

Карта

Местоположба 41°23′09″N 22°02′21″E / 41.38583° СГШ; 22.03917° ИГД / 41.38583; 22.03917
Основни податоци
Место Моклиште
Општина Кавадарци
Тип

 градиште


Период железно време
доцноантичко време
Портал „Археологија“

Моклишко Калеархеолошко наоѓалиште во историското кавадаречко село Моклиште, денес во атарот на Ваташа. Претставува градиште од железното и доцноантичкото време.

Во непосредната близина на Моклишкиот манастир „Св. Никола“, високо над левиот брег на реката Луда Мара, на височинка со извонредно поволна стратешка положба и со поглед кон средишниот дел на Кавадаречката Котлина, се наоѓаат остатоци од утврдување. На простор од 250 × 200 м се среќаваат фрагменти од керамички садови и множество градежен материјал (кршен камен, тегули, имбрекси), како и архитектонска пластика (база, капител).

Наодите се чуваат во Музејот и галерија од Кавадарци.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 155. ISBN 9989-649-28-6.