Грамаѓе (Барово)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Грамаѓе-Дабје


Местоположба 41°20′15″N 22°10′14″E / 41.33750° СГШ; 22.17056° ИГД / 41.33750; 22.17056Координати: 41°20′15″N 22°10′14″E / 41.33750° СГШ; 22.17056° ИГД / 41.33750; 22.17056
Основни податоци
Место Барово
Општина Демир Капија
Тип

 храм  некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Грамаѓе-Дабјехрам и некропола од римско време во атарот на селото Барово, Македонија. На околу 1 километар јужно од селото има грамада од градежен камен и многубројна архитектонска пластика. На теренот се среќаваат и делови од мермерни плочи со релјефни претстави на жртвеник, машки и женски бисти, орел и друго. Неколку фрагменти од мермерни статуи биле најдени многу порано.[1]

Местоположба уреди

Наоѓалиштето се наоѓа во долината на реката Бошава, 17 километри јужно од градот Неготино.

Особености уреди

На темето од благо возвишение бил подигнат претставителен хероон во вид на храм, на висок подиум со вестибил, цела и хипогеј. Откриени се 15 камени архитектонски елементи од таванско-покривната конструкција, меѓу кои и 4 плочи со плитко вдлабени правоаголни полиња, на кои во релјеф се претставени ара, стилизиран делфин и портрети на жена и маж, веројатно покојницитена кои им бил посветен хероонот. Откриени се и 4 фрагменти од статуи од бел мермер. Храмот бил оддалечен 400 метри јужно од античката населба на локалитетот Ридот, над јужната периферија на селото Барово.[2]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 224. ISBN 9989-649-28-6.
  2. Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Даб“. Македонска енциклопедија. , книга I (А-Љ). Скопје: МАНУ. стр. 420. Text "series " ignored (help)