Бошава

река во Македонија

Бошава или Бошавица — река во јужна Македонија, десна притока на Вардар.[1]

Бошава
Бошава низ Конопиште.jpg
Бошава низ селото Конопиште
Други имињаБошавица
ДржаваМакедонија Македонија
ОпштинаCoat of arms of Kavadarci Municipality.svg Кавадарци
Слив
Главен изворКожуф
1.070 м
Устиекај Демир Капија во Вардар
95 м
41°24′30″N 22°15′7″E / 41.40833° N; 22.25194° E / 41.40833; 22.25194Координати: 41°24′30″N 22°15′7″E / 41.40833° N; 22.25194° E / 41.40833; 22.25194
Вис. разлика975 м
ТечениеВардарЕгејско Море
Сливна повр.467,7 км2
Физички особености
Должина51,5 км
Принадлежности
Притоки

Извира на планината Кожуф на надморска височина од 1.070 метри, каде е наречена Лисачка Река, а се влива во Вардар пред Демиркаписката Клисура на височина од 95 метри.

Реката тече во истоимената област Бошава.

ТекУреди

Извира на планината Кожуф како Лисачка Река, а подоцна поминува помеѓу планината Кожуф и висорамнината Витачево. Има вкупна должина од 51,5 километри со вкупно сливно подрачје од 467,7 км2.

Значаен дел од сливот има пороен карактер.[2]

ПритокиУреди

Нејзини најголеми притоки се:

ГалеријаУреди

Бошава кај селото Долна Бошава

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија (PDF). Скопје: Геомап. стр. 14. ISBN 978-9989-2117-6-8.
  2. Миловој Гашевски, Основни хидрографски особености на главните притоки на Вардар во СР Македонија, „Географски разгледи“, кн. 17, Скопје, 1979

Надворешни врскиУреди