Горно Драглишта

село во Разлошко, Пиринска Македонија


Горно Драглишта (од 1966 г. офиц. Горно Драглиште[1], бугарски: Горно Драглище) — село во Општина Мехомија.

Горно Драглишта
Gorno-Draglishte-view.jpg
ЗемјаБугарија
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположбаУреди

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. Мичев, Николай, Петър Коледаров. „Речник на селищата и селищните имена в България 1878-1987“, София, 1989.

Надворешни врскиУреди