Долно Драглишта

село во Разлошко, Пиринска Македонија

Долно Драглишта (од 1966 г. офиц. Долно Драглиште[1], бугарски: Горно Драглище) — село во Општина Мехомија.

Долно Драглишта
ЗемјаБугарија
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Бегалци од Горно и Долно Драглишта по Горноџумајското востание во 1902 година

Географија и местоположба

уреди

Историја

уреди

Стопанство

уреди

Демографија

уреди

Општествени установи

уреди

Самоуправа и политика

уреди

Културни и природни знаменитости

уреди

Редовни настани

уреди

Личности

уреди

Култура и спорт

уреди

Иселеништво

уреди

Наводи

уреди
  1. Мичев, Николай, Петър Коледаров. „Речник на селищата и селищните имена в България 1878-1987“, София, 1989.

Надворешни врски

уреди