Белица (општина)

(Пренасочено од Општина Белица)

Општина Белица (бугарски: Община Белица) — општина во Пиринска Македонија, во денешната Благоевградска област, југозападна Бугарија. Центар на општината е градот Белица. Општината има 13 населени места со вкупно население од 9.646 жители (2015).

Општина Белица
Община Белица
Административна карта на општина Белица
Административна карта на општина Белица
ЗемјаБугарија
ОбластБлагоевградска
СедиштеБелица
Управа
 • ГрадоначалникРадослав Ревански (ДПС)
Површина
 • Вкупна227,38 км2 (8,779 ми2)
Население (2015)
 • Вкупно9.646
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Мреж. местоbelitsa.acstre.com

Географија

уреди

Историја

уреди

Стопанство

уреди

Демографија

уреди

Општествени установи

уреди

Администрација и политика

уреди

Населени места

уреди
 
Карта на Општина белица со населените места

Општината има 12 населени места. Тие се следниве (имињата во заграда се сегашните, сменети од бугарската држава)

Историски места

уреди

Културни и природни знаменитости

уреди

Редовни настани

уреди

Личности

уреди

Култура и спорт

уреди

Иселеништво

уреди

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди